Riidest mähkmetest
Kuidas valida õiget mähkmekatte suurust?
Pisi valikus on kolmes suuruses villaseid mähkmeid, et katta mugavalt ära kogu mähkmeaeg:S 3-7kg - vastsündinule alates esimeset päevast. Kui beebi on 4-5kg, on veel mõistlik see suurus valida. Kui aga alles kaalud ostmist ja laps on näiteks juba 6kg, soovitan võtta M suuruse. Suurem suurus võib olla varem vajalik siis, kui kasutad öösel paksemat sisu.
M 6-16kg - niiöelda "one size", ehk sobib suurema osa mähkmeajast. Kui laps on 10-12kg, sobib M suurus veel pikalt, eriti päevasel ajal, kuna lapsed ei kasva enam nii kiirelt, kui vastsündinuna. Öösel koos paksema kanepisisuga võib M suurus ühel hetkel liiga väikeseks jääda ning tekib vajadus suurema suuruse järele. Huvitav on see, et enne roomamist-kõndimist võib tunduda, et mähe hakkab väikseks jääma ja kui nad liikuma saavad, võib hakata vööümbermõõt vähenema ja trukke saab isegi uuesti koomale panna.
L 10-19kg- see suurus on hea kohe alates 10kg lapsele juhul, kui on vaja kasutada paksemaid sisusid (nt 2 musliini või kanepimähe), näiteks öösel. Kui valiksin esimest mähet alates 13kg lapsele, siis võtaksin pigem juba L, mitte enam M suuruse.
Kui ikka veel oled kahe suuruse vahel siis:
- Kui kasutad mähet ühe musliiniga- vali väiksem suurus, kui kahe musliini või kanepimähkmega- suurem suurus.
- Kui soovid mähet pigem päeval kasutamiseks- vali väiksem, kui ööseks- suurem.
- Kui soovid võimalikult saledat tulemust- vali väiksem, kui tahad rohkem katvamat mähet ja kauem kasutada- suurem.
Tegemist on ligilähedaste kaaluvahemikega. Näiteks kõhnem laps saab kasutada mähet kauem. Mähkmekatet saab trukkidest (laius- ja kõrgustrukid) sobivaks reguleerida. Oleme aja jooksul lõikeid siit-sealt veidi muutnud, et saavutada järjest ja järjest paremat tulemust. Seega võivad mõõdud mähkmetel veidi erineda. Küll aga on kuulutustes toodud kaaluvahemikud korrektsed ja istuvad kenasti meie volditavate sisudega. Kui soovid mähet kasutada teiste firmade sisudega, võta meiega ühendust ja anname hea meelega huvipakkuva mähkme täpsed mõõdud.
Pisi mähkmekatted on venivad ja üsna saleda lõikega, et oleksid lapsele jalas mugavad, visuaalselt ilusad ja ei takistaks liikumist. Lapsed ja perede harjumused ning eelistused on erinevad, seega katsetades-proovides leiad ideaalse lahenduse.
Kui mähe ei sobi või laps kasvab sellest välja, on võimalik see maha müüa. Riidest mähkmete aktiivse järelturu ja kasulikud arutelud leiad Facebookist nime alt "Riidest mähkmete KKK"
Miks mu villane riidest mähe lekib?
Villane mähe ei leki nii nagu PUL kattega või pabermähe. Kui teised mähkmed pressivad niiskuse jala- või seljaavadest välja siis villamähe imab niiskuse endasse ja hakkab vaikselt mähkme keskosast märguma. Selleks võib olla erinevaid põhjusi, millest igale on olemas ka lahendus:
· Mähkmesisu on liiga täis, ta on alt võttes läbimärg, mistõttu vill on hakanud üleliigset niiskust sisse imama. Abiks on paksem sisu või tihem mähkmevahetus.
· Mähkmesisude pesemiseks on kasutuses pesuvahend, mis sisaldab üle 5% seepi. Suur seebisisaldus võib muuta sisud vähem imavaks või lausa vetthülgavaks. Kontrolli mähkmesisude imavust, valades neile vett. Vajadusel vaheta pesuvahendit.· Surve mähkmele on liiga suur ja see pressib niiskuse villa sisse. Juhtub kõige tihem roomamisfaasis, kui laps on kõhuli ning surve mähkme esiosale suur. Lisaks siis kui mähe või body/püksid on liiga tihedalt ümber. Aitab see, kui voltida mähkmesisu nii, et ette jääb rohkem kihte kui taha ning panna mähe/püksid/body lõdvemalt jalga, et anda sisule ruumi imada ja paisuda.
· Kate ei ole jõudnud täielikult ära kuivada ning on olnud alla pannes niiske. Juhtub kõige rohkem pärast katte pesemist või pikemat jalasolekut. Niiske kate hakkab kergesti vedelikku sisse imama, mistõttu on oluline veenduda, et see oleks jalga pannes täiesti kuiv.
· Kattes on liiga vähe lanoliini. Kui sisu on alles poolkuiv aga villakate märg, on vaja katet uuesti lanoliinivees leotada.
· Mähkmekate ja/või sisud on uued ja
vajavad sissetöötamist. Mähkmesisu imavus paraneb iga pesukorraga ja
mähkmekatte lekkekindlus suureneb iga lanoliinitamiskorraga. Sellel ajal on
abiks tihem mähkmevahetus või paksem sisu/2 sisu korraga.
Nipp! Et tagada
mähkmekatte töökindlus ülaltoodud hetkedel, on alati abiks ka lanoliinivees leotatud villane
lisakiht katte ja sisu vahel. See on lihtne aga väga tänuväärne abiline.
Riidest mähkmete kasutamine öösel.
Minu jaoks on riidest mähkimine nagu kihiline riietumine. Tuleb leida sobiv kombinatsioon vastavalt olukorrale ja lapse eripärale.Siin on mõned võimalikud öised lahendused imavuse järjekorras.
1. Musliin. Kui laps pissib öösel vähe või öösel vahetatakse mähet.
2. Kanepist kahekordne lisaimu+musliin. Kui on vaja veidi lisavõimekust ilma mähet suuremaks muutmata.
3. 2 musliini. Kui on vaja eelnevatest 2 kombinatsioonst imavamat tulemust.
4. Kanepofroteest öine mähe. Kui laps pissib mitmeid kordi aga vähem korraga. Suure surve puhul ei pruugi kanepimähe oma tiheduse tõttu silmapilkselt kogu vedelikku vastu võtta.
5. Kanepifroteest öine mähe+väike musliin. Kui laps pissib palju ja suure survega. Musliin võtab koheselt kogu vedeliku sisse ja edasi hajub kanepisisusse.
Nendele viiele variandile võib alati lisada juurde kahekihilise villalapi lekkekindluse suurendamiseks (ruuduline) ja valge meriinolapi pepu vastu kuiva ja sooja tunde hoidmiseks.
Kui laps pissib väga palju (mis on väga okei, me kõik oleme erinevad) ja mähe meenutab mäe otsas istumist, soovitan väga kaaluda öist mähkmevahetust. Nii on lapsel mugav ja hügieeniline.
Ma ise pidasin esimese lapse ja pabermähkmete ajal öist mähkmevahetust mõeldamatuks. Mähkmetootjad lubavad ju 12h lekkevaba mähet. Aga see, et ta nii kaua vastu peab, ei tähenda, et seda on hügieeniline nii kaua jalas hoida.
Meil on kujunenud rutiiniks, et kui laps virgub 4 paiku hommikul siis vahetan mähkme ära ja pärast seda tuleb veel eriti magus uni.
Kui suudan õhtuse suurema pissi potti või päevasesse mähkmesse püüda, on ta kell 4 vahel veel kuiv.
Igaks juhuks võiks esimestel eluaastatel madratsi kaitseks olla kas veekindel lina või lanoliinitatud villatekk.
Mis saab siis, kui mu villane mähkmekate saab mustaks?
See oli kunagi üks mu suuri küsimusi ja hirme. Lubatud on ju ainult õrn pesu ja plekke tundus keeruline eemaldada.
Mina teen selleks 3 lihtsat asja:
- voldin puuvillase marli nii, et võimalikult suur osa mähkmekattest oleks kaetud. Teen marlist ristküliku ja nihutan ülemise osa veidi laiemaks, nagu alloleval pildid näha.
- annan beebile võimaluse olenemata vanusest oma häda potti teha. Mina panen beebi potile üldjuhul pärast magamist ja söömist või mähkmevahetuse ajal. Beebidel on täiesti see oskus olemas, tuleb vaid võimalus anda.
- kasutan vajadusel biolagunevat mähkmepaberit beebi pepu vastas, mis kaitseb villakatet ja marlisisu määrdumise eest. Seda ma olen väga vähe kasutanud, kuna ei ole suurt vajadust näinud. Samas- mingil hetkel võib sellest abi olla.
Kui kate siiski saab mustaks, kasutan tugeva survega vett, et kate puhastada. See on üldjuhul väga kiire ja tõhus. Kui see ei toimi (kate jääb pärast määrdumist pikemalt seisma), panen mähkme korraks toasooja vette, seejärel hõõrun sõrmedega õrnalt määrdunud koha puhtaks, kasutades ka veidi meie tahket lanoliiniga villapesuseepi. Jälgin, et pesu- ja loputusvesi on sama temperatuuriga, et vältida villa vildistumist.
Villane mähe vajab mustuse ja niiskuse tõrjumiseks lanoliinivees leotamist. Lanoliin on lamba naturaalne rasu, mis kasukat kaitseb. Villas olev lanoliin lagundab uriini soolaks ja veeks, mistõttu villakate tihedat pesu ei vaja (iga 2-3 nädala tagant). Tuleb lihtsalt kuivama riputada ning on varsti uuesti kasutamiseks valmis. See on igati hügieeniline ja lisaks väga ökonoomne.
Kuidas mähkmesisusid (musliinid, kanepimähe) pesta?
Ühtset "õiget" kõigile sobivat pesurutiini ei ole ilmselt olemas. See sõltub näiteks vee karedusest, pesuvahendist jne. Aga olles paljulevinud pesujuhistele tuginedes saanud kahjuks kogeda ka oma vanemal lapsel ammoniaagipõletust, siis tean, et on paremaid ja kehvemaid pesurutiine.
Mina kirjeldan meile sobivat rutiini ja üldpõhimõtteid, mille igaüks saab katsetades endale sobivaks kohaldada.
Pisi mähkmesisud on põhjusega volditavad. Lahti võetuna on nad õhukesed ja saavad väga hästi puhtaks ja kuivavad kiiresti- seetõttu eelistame neid ja soovitame ka teistele.
Mina kohtlen mähkmesisusid nagu väga määrdunud pesu (mida nad ka on). Vastavalt määrdumisastmele ja vee karedusele saab pesuvahendi pakendi pealt leida sobiva vahendikoguse.
Valin vahendi, mis ei sisaldaks pesupehmendajaid ega üle 5% seepi, kuna need võivad mähkmesisu imavust vähendada.
- Mustad mähkmesisud panen puuvillasesse võrkkotti, et õhu juurdepääs oleks tagatud- nii ei hakka bakterid vohama. Piimatoidul oleva lapse mähet ma ei pesnud enne masinasse panekut, kuna kõik on vees lahustuv ja läks kotist otse masinasse. Tahkel toidul oleva lapse kangema mähkme puhastan wc-poti kohal võimalikult puhtaks ja panen kotti ootele.
- Pesen üle ühe või kahe päeva.
- Pesupäeval teen mustadele mähkmetele masinas lühikese eelpesu (30-40 kraadi) poole pakendil näidatud vahendikogusega.
- Põhipessu (60 kraadine pikk puuvillaprogramm) lisan vajadusel teisi riideid juurde, et masin oleks 2/3 märgade esemetega täidetud. Nii tekib vajalik hõõrdumine. Panen väga määrdunud pesule mõeldud vahendikoguse.
- Korras. Kuivama.
Kui pesuga on kõik korras siis lapse jalast võetud pissine mähe ei lõhna kuidagi vängelt ega spetsiifiliselt ammoniaagi järele.
Miks valida riidest mähkmed?
Olen katsetanud läbi ilmselt kõik mähkmetüübid, mis turul on. Siin tahan jagada enda kogemust ainult ühest, meie pere jaoks kõige lihtsamast ja säästlikumast süsteemist, milleni mina ja veel paljud emad ringiga jõuavad.
Selleks on vaja:
- marlimähet (või muust puuvillasest materjalist mähkmesisu), mis imab niiskus.
- vetthülgavat mähkmekatet (villane või polüuretaankangast), mis tõrjub niiskust ning ei lase riietel märjaks saada.
Miks meie kasutame volditavat puuvillast marlit, mitte näiteks väga laialt levinud bambusviskoosist mitmekihilist sisu?
- marli on naturaalne materjal. Bambusviskoos on sellest väga kaugel, kuna puidust sileda kanga saamiseks läbib see erinevad kemikaalirohked protsessid.
- õhuke puuvillane sisu saab pesumasinas väga hästi puhtaks, ning suure tõenäosusega ei pea tegelema haisu- ja lekkeprobleemidega. Pesu puhtaks saamiseks on vaja, et masinas tekiks hõõrdumine. Näiteks 5-kihilise valmisõmmeldud sisu puhul keskmistes kihtides hõõrdumist ei teki. Samuti on sealt mustuse ja pesuvahendi väljaloputamiseks vaja rohkem vett ja energiat.
- marli kuivab väga kiiresti. Kui paksu sisu puhul pead vahel kuivamist ootama 1-2 päeva, siis marli saad päikeselisel päeval juba poole tunni pärast pesunöörilt kasutusse võtta.
- marlilappidel on majapidamises veel hulgaliselt muid kasutusvõimalusi ning neid saab edasi kasutada ka pärast mähkmeea lõppu. Meie kasutame samu musliine näiteks mähkimislinana, pudipõllena, käterätina, põrandalapina jne jne. Õige pesurutiini korral on marlid pärast iga pesu puhtad, plekivabad ja hügieenilised.
- sääst. Marlilapid on enamasti soodsamad, kui valmis sisud. Puuvillaseid sisusid saab ka kodus ise õmmelda voodipesust, froteerätikutest, flanellist või millest iganes. Meie esimesed isetehtud mähkmed olid kardinast.
Miks villane mähkmekate, mitte taskumähe või kõik ühes või kõik kahes või....
- vill on parim mähkmematerjal- looduslik, hingav, taastuv, kehatemperatuuri reguleeriv, antibakteriaalne materjal.
- villaseid katteid saab kasutada pesude vahel üha uuesti ja uuesti, mistõttu ei ole neid palju vaja ja rahaline sääst on märkimisväärne. Villane mähkmekate on isepuhastuv ja vajab pesu vaid iga 3 nädala tagant.
- Pestava pesu hulk on mitu korda väiksem, mis säästab aega ja vett.
Iga uus algus elus on ärevust tekitav. Aga kui on vähegi huvi selle teema vastu, siis kindlasti proovi!
Kasvõi ühe mähkmekatte ja ühe marliga.
Minu jaoks on riidest mähkmed nüüdseks nii normaalne ja nauditav elu osa, et ei kujutaks teisiti enam ette. Ja laps arvab ilmselt sama.
Miks ma üldse hakkasin kasutama riidest mähkmeid ühekordsete pabermähkmete asemel?
- PUHTUS. Ma tahtsin, et minu lapse õrna naha vastas ei oleks igapäevaselt kemikaale, mida suur osa pabermähkmetest sisaldab.
- RAHASÄÄST. Riidest mähkmete ostuhind on küll kallim, kuid neid saab kasutada aastaid ning on ka järelturul hinnas.
- LAPSE MUGAVUS. Riidest mähe on lapse jalas pehme ja mõnus. Kuna ta kannab üldjuhul villaseid ja puuvillaseid riideid, siis tundus igati loogiline, et ka kõige õrnemat piirkonda katavad samad materjalid.
- LOODUSE AUSTAMINE. Meie poolt jääb prügisse viskamata tuhandeid ja tuhandeid mähkmeid, mis looduses meie ega laste eluaja jooksul ei laguneks.
- MUGAVUS. Mähkmed on alati kodus olemas ning ei teki olukorda, kus peaks poodi mähkmete järele tormama.